Revista Besa së shpejti me numrin e ri të radhës

redMe 1 shkurt në Stokholm u mblodh redaksia e revistës ”Besa” për të diskutuar botimin e numrit të radhës.

Pas një pauze të gjatë tani kemi mundësinë për të vazhduar me botimin e disa numrave të revistës, tha Murat Koci, kryeredaktor. Lidhja e Shoqatave Shqiptare në Suedi merr sivjet ndihma materiale dhe këto do të

ndahen sipas nevojave dhe aktiviteteve, tha ai.

Redaksia mendon se po rritet numri i të interesuarve për revistë ndaj kjo ngre më lart moralin e stafit të bashkëpunëtorëve.

Parimisht nuk do të bëhen ndryshime të mëdha në strukturën dhe përmbajtjen e revistës. Edhe më tutje do të gjeni rubrikën e Editorialit, Me shqiptarët në Suedi, rubrikën e humorit, faqen letrare dhe Ngjarje Kulturore.

Revista mirëpret penat e reja qoftë me shkrime gazetareske por edhe në fusha tjera.

Në mbledhjen e redaksisë në përmbërje Murat Koci, Muhamed Krasniqi dhe Shuquri Sejdijaj mori pjesë  si mysafire edhe krijuesja e suksesshme letrare Entela Tabaku Sörman, mësimdhënëse në Universitetin e Upsalës.

Annonser

Media suedeze për ne

Nga gazeta lokale e Höganäs-it

Nykomling som vill nå ännu längre

Joel Winqvist
HÖGANÄS. De senaste veckorna har det hänt mer i Mira Gerxhalius liv än vad många upplever under ett helt år. Möt en av nykomlingarna i fullmäktige.Hon blev ordförande i albanska riksförbundet, bytte sitt kockjobb mot en tjänst på Lärcentrum i Helsingborg och gjorde sin debut som ledamot i kommunfullmäktige i Höganäs. Allt inom loppet av ett par veckor.
– Det är så mycket som har hänt de senaste veckorna så jag har nästan inte hunnit tänka. Ibland händer allt på en gång, säger Mira Gerxhaliu över en kopp kaffe på Café Amanda.

Mer tid för det viktiga

Vid sidan av det nya arbetet som SFI-lärare driver hon ett bröllopsförmedlingsföretag ihop med en vän. Foto: JoeMer tid för det viktiga

För Mira var det ett högst medvetet beslut att hänga kockförklädet på hyllan och börja arbeta som lärare på SFI-utbildningen istället.
– Jag fick prioritera tiden lite annorlunda. Jag ville ha mer tid över för barnen och mer tid att kunna lägga på politiken, säger småbarnsmamman som tröttnade på alla kvällspass i köket.
Att 30-åringen representerar Moderaterna är högst naturligt, menar hon själv.
– Det var ett självklart val för mig. Jag är uppvuxen i en företagarfamilj. Jag står för det, man ska jobba för företagandet. Så det var en självklarhet att välja Moderaterna.
Att få förtroendet i fullmäktige har hon haft som mål länge.
– Det är nervöst, men väldigt spännande. Det är ett mål som jag har haft sedan tidigare. När jag nu är där så känner jag mig väldigt tacksam över att ha blivit förtroendevald. Det gäller att företräda invånarna, och ta beslut som jag tycker är rätt. Det är enda sättet man kan förändra något på i samhället, menar Mira.Utöver fullmäktigeledamotsposten har hon uppdrag som ersättare i socialnämnden och om det finns några frågor som ligger henne mer varmt om hjärtat än andra så är det de sociala, samt integration. Och ofta går de hand i hand.
– Integration är en het fråga. Jag har ett stort bagage med mig, jag vet vad det är, vad det betyder, säger Mira.
1992 flyttade hon som sjuåring med sin familj till Sverige från Kosovo i samband med kriget på Balkan och är i dag glad att hon snabbt fick möjlighet att lära sig det svenska språket. Ibland satt hon och läste från ord till ord i en ordbok när andra tog del av betydligt mer underhållningsorienterad kultur.

Språket viktig port in
Hon vill att andra ska kunna få samma möjligheter.
– Utbildning är det enda, till att börja med. Och att lära sig språket och hur samhället fungerar, allt så att de får mer kunskap och sedan kan komma in i arbetslivet, säger hon.
Målmedvetenheten hoppas hon ska föra henne ännu längre i framtiden.
– Jag siktar ännu högre.
Hur högt då?
– Ja… Stefan Löfvens plats? Man ska ha ambitioner, det kanske är för högt men jag vill alltid utmana mig själv.
Personligt:
Namn: Mira Gerxhaliu
Ålder: 30 år
Familj: Två barn
Bor: I Höganäs sedan tre år tillbaka
Jobb: På Lärcentrum i Helsingborg, en SFI-utbildning. Ihop med en väninna driver hon även Best Wedding, en förmedling som hjälper par att planera sina bröllop
Uppdrag: Ledamot i kommunfullmäktige i Höganäs, ersättare i socialnämnden, ordförande i albanska riksförbundet
Målinriktad: ”Det har jag alltid varit. Jag vill inte stanna där jag är.”

 

MEDIAT SUEDEZE PËR NGJARJET NË BEOGRAD

UEFA: PRITEN DËNIME TË ASHPRA

10366025_827397873978744_4953019575703047208_nPas ndërprerjes së ndeshjes në futboll ndërmjet Serbisë e Shqipërisë në Beograd paraljamërohen dënime të ashpra.

– Për këtë situatë të pakëndshme do të raportojmë – arbitri, unë personalisht dhe personeli i sigurisë. Për shkak të rrethanave ndeshja nuk ka mundur të vazhdojë, tha Harry Been Guardian, delegat i Uefa-s.

Shumëçka flet se Uefa do të ndajë dënime të ashpra.

– Ju e patë se çka ndodhi dhe unë s´mund ta komentoj se kush qëndron pas gjithë asaj dhe kush janë fajtorët. Por unë do të lë një raport bashkë me kolegët e mi nga Uefa ku pastaj do të mirret vendimi përkatës, tha Been për gazetën suedeze Expressen./shs/.

NGJARJA NË BEOGRAD NUK PARAQET BEFASI!

Kolumnisti për sport i gazetës suedeze Aftonbladet, Simon Bank, konteston vendimin e Uefas-s që ka lejuar takimin Serbi-Shqipëri në të njejtin grup kualifikues.

– Uefa nuk lejon që Spanja dhe Gjibraltari të luajnë në të njejin grup për shkaqe përafërisht të njejta. Armenia është një shembull tjetër. Kur ka kaq shkaqe të rënda politike atëherë nuk do të duhej patur guxim për gjëra të këtilla.

-Prandaj në Beograd rrodhi ashtu edhe siç drohej se do të ndodhte!

Prandaj kjo që ndodhi në Beograd sipas tij nuk paraqet kurrfar befasije./shs/

 

 

Ankthe para ndeshjes së sontme

Ndeshja e sontmflame në futboll ndërmjet Serbisë e Shqipërisë, e vlefshme për Kampionatin Evropian 2016, po pritet me ankthe nga të dy palët.

Megjithë vrejtjet zyrtare nga Beogradi drejtuar tifozve Kuq e Zi që t´mos ia mësyjnë Serbisë raportohet se disa dhjetëra sish tashme kanë mbrri në Beograd.

Do të jetë kjo një ndeshje e fortë dhe e stërngarkuar me presione psikologjike nga të gjitha anët.

Ndërkohë që mediat serbe kanë ngritur një pyetje nëse Serbia do të luan kundër Shqipërisë apo kundër Kosovës!

Edhe shqiptarët në Suedi e presin me padurim ndeshjen e sontme. Në takime dhe në rrjete sociale dominon kjo temë e futbollit dhe shpresojnë që së paku kombëtarja jonë të kthehet me një pikë.

Hapet Qendra Kulturore e Kosovës në Suedi

Të shtunën në Halmstad u hap Qendra e mirëpritur Kulturore e Kosovës për Suedi. rizaMe këtë rast merrnin pjesë disa dhjetëra bashkatdhetarë, aktivistë shoqatash dhe zyrtarë nga Kosova.

Për nderë të kësaj ngjarje u bë promovimi i krijimtarisë letrare të poetit e shkrimtarit Rizah Sheqiri dhe u shfaq një program simpatik kulturo-muzikor.

Ushtruesi i drejtorit të kësaj qendre Xhevat Isufi e vlerësoi këtë ngjarje si të veçantë sepse veç tjerash nis me promovimin e veprave të  ” shkrimtarit tonë të mirënjohur Rizah Sheqiri,i cili dha një kontribut të veçantë,i cili la gjurmë në krijimtarinë tonë letrare dhe atë suedeze. Rizah Shqiri nuk ka si të quhet ndryshe sonte përveç.: “ Nismëtar i këtij fanari kulture në Suedi dhe rilindës i kohë së re”, theksoi Isufi.

Grupi i vajzave